Search

Varnost za otroke

Za vsakega starša je ponosen trenutek, ko se njegov otrok začne plaziti ali shoditi. To je razburljivo, a nova svoboda gibanja povečuje tveganje za poškodbe otroka.

Skoraj polovica vseh nesreč, v katerih so udeleženi otroci, mlajši od 5 let, se zgodi v njihovem lastnem domu – mnogim bi se lahko izognili s preventivnimi ukrepi. Zato je prvi korak, da starši poskušajo videti stanovanje z otrokove perspektive.

V vsakdanjih situacijah na otroke preži veliko nevarnosti, ki jih odrasli sploh ne opazijo, kot so stopnice, odklenjene omare ali ostri vogali in robovi na pohištvu. Postavite se v višino otroških oči in se plazite po svojem stanovanju – rezultati vas bodo navdušili! Videli boste, da boste dobili popolnoma drugačno percepcijo.

Tukaj boste našli vrsto nasvetov in previdnostnih ukrepov za dom, varen za otroke:

Pohištvo

Police, komode, mize... Nekateri kosi pohištva dajejo otrokom spodbudo, da jih uporabljajo kot plezala. Z višine imate boljši pogled, kajne? Odrasli niso vedno tam, da bi malčkom preprečili plezanje, posledica tega so nevarne nesreče. Ne gre samo za to, da otrok pade dol, ampak obstaja nevarnost, da se celotna polica ali komoda prevrne, prevrne ali pade na otroka ali pa ga celo pokoplje pod seboj. Pritrdite dele pohištva, če je le mogoče (izvrtine v tla/zadnjo steno) in z vijaki pritrdite predalnike, omare itd., tako da ni nevarnosti, da bi se prevrnili. Tudi drugi predmeti npr. talne svetilke, televizorji z ravnim zaslonom/stereo sistemi na majhnih škatlah, velike slike, figure itd. lahko padejo in jih poškodujejo. Ne uporabljajte prtov, tekačev... saj jih lahko potegnejo in pade na otroka predmet, ki je na njem.

Sobne rastline

Mnoge sobne rastline so strupene, kaktusi imajo nevarne bodice - pri izbiri bodite pozorni na neškodljive rastline, ki ne bodo povzročile škode, če jih po nesreči zaužijete. Otroci so radovedni in malčki dajo vse v usta - pisani cvetovi in ​​zanimivi listi so mamljivi.

Zapirala vrat

Pri živahni igri in tekanju po stanovanju se pogosto zgodi, da se otrok hitreje od pričakovanega ujame s prsti v vrata. Zamaški za vrata lahko pomagajo pri tem, prav to preprečijo, namestitev je hitra in enostavna.

Zaščitni robovi/pokrovi

Enako pomembne so zaščitne kapice za koničaste vogale in ostre robove miz ali polic, kjer bi se otrok zlahka udaril z glavo. Ne podcenjujte nevarnosti zdrsa, še posebej, če so bila tla predhodno pomita in je površina še mokra. Poleg tega se izogibajte spolzkim preprogam ali pod njih položite nedrseče podloge, da preproga ne postane leteča preproga.

Stopniščna vrata

Vhode in izhode s stopnišč zavarujte z zaporami ali pregradnimi mrežami, da malčki, ki še ne hodijo popolnoma, ne padejo čez stopnice. Stopniščna vrata so priporočljiva tudi za ljudi z demenco ali Alzheimerjevo boleznijo, ki imajo težave z orientacijo. Nemiren spanec povzroči, da se vstanemo, ljudje so dezorientirani, ne vedo, kje so in tveganje padca po stopnicah se poveča. Vsi ukrepi, ki poskrbijo za varnejši dom, ne pomagajo zaščititi le otrok, ampak tudi starejše stanovalce.

Nož, vilice, škarje, luč - niso za majhne otroke

Znana otroška pesmica nakazuje, da je jedilni pribor itd. neprimeren za otroke. So radovedni in imajo veliko željo po raziskovanju, vedno želijo raziskati svojo okolico in se dotakniti vsega, kar jim je na dosegu roke. Nevarne predmete (nože, škarje, odpirače pisem itd.) ali lahko lomljive predmete (steklene vaze, kozarce, okrasne predmete) vedno hranite izven dosega otrok. Vžigalnikom in vžigalicam nikakor ni prostora v otroških rokah; za shranjevanje so priporočljivi predali, ki jih je mogoče zakleniti. Navdušenje nad ognjem je neprekinjeno in vsak otrok želi preizkusiti, ali lahko sam prižge plamen, na primer zato, ker želi zagotoviti svetlobo sveč. Požarne alarme namestite v vsak prostor, še posebej v kuhinjo, otroško sobo in spalnico. Posebej veliko požarov zanetijo adventni venčki ali svečke za božično drevesce – namesto sveč iz prave voščenke uporabite LED izdelke.

Podcenjene igle in kvačke

Igle (bucike, šivalne igle, pletilne ali kvačke) spadajo v šivalno kaseto. Če prosto ležijo naokoli – na primer v košari za volno – se spremenijo v igrače. Barviti žebljički so še posebej privlačni. Pri majhnih primerkih obstaja nevarnost zadušitve, pri večjih pa vbodne rane.

Kabli & vtičnice

Prepričajte se, da so vsi kabli in žice izven dosega otrok in da so vse vtičnice pokrite. Zaradi odprtih vtičnic je vabljivo vstaviti vanje palico ali oster predmet.

Hramba orožja

Seveda strelno orožje ni za roke otrok ali nepooblaščenih oseb. Ročno in dolgo strelno orožje (ko je izpraznjeno) ter pripadajoče strelivo je treba varno shraniti v sefu za orožje, ki mora biti vedno zaklenjen. Tudi če prostor zapustite le za kratek čas, zaklenite orožje na sef! Od stopnje varnosti EN 0 naprej se lahko orožje in strelivo skladiščita skupaj, nepreizkušene omare za orožje se lahko uporabljajo samo za shranjevanje streliva. Priporočamo, da jih hranite v trezorjih razreda EN0 ali EN1.

Nevarnosti od kleti do strehe

V določenih prostorih – telovadnica, klet, podstrešje, pralnica, delavnica, garaža itd. – prežijo druge nevarnosti. Vsa orodja (sekire, žage, kladiva, žeblji ...) in vrtna oprema (kosilnice, grablje, lopate ...) so tabu za otroške roke. Otrokom je prepovedan vstop v te prostore brez nadzora. Starejšim otrokom lahko razložite uporabo orodij, jih seznanite z nevarnostmi, izdelate majhne projekte z njimi itd. Tako se že od samega začetka naučijo uporabljati opremo in če oče in mati upoštevata varnostne ukrepe, bodo to storili tudi njihovi otroci – učinek vzornika! Pralni/pomivalni stroji so varnejši z otroško ključavnico – to otroku preprečuje, da bi zlezel noter in povzročil, da bi se vrata zaprla in morda ne bi mogel ven.

Zdravila in čistila

Ne puščajte zdravil v tekoči ali trdni obliki, čistil (tablete za pomivanje posode, pralni prašek, razpršila za kuhinjo in kopalnico, čistila za tla, razmaščevalci...), bencina, izrabljenega olja, pesticidov, zrnc polžev, strupov za škodljivce ipd. okoli neovirano. Najbolje je, da zdravila shranite v kaseti, ki se zaklene, ali v omarici za zdravila. Čistila lahko shranjujete skupaj v omari, ki se lahko zaklene, ali na mestu (jedilnica, shramba ipd.), kjer so vrata vedno zaklenjena. Če je vaš otrok pojedel/spil čistilo, vprašajte svojega zdravnika ali center za zastrupitve, kaj lahko storite, da bi preprečili najhujše. Ni vedno prav, da otroka izzovemo na bruhanje ali dajanje tekočine – ravno nasprotno, nepravilno reagiranje lahko zastrupitev še poslabša! V prazne steklenice soka ne vlivajte čistil, olja ipd., tudi če jih označite z nalepko. Malček ne zna brati, vendar ve, kako izgleda steklenička soka, in pije napačno tekočino s hudimi posledicami.

Varnost v otroški sobi

Bodite pozorni na pečat kakovosti

V lastni otroški sobi si otrok želi imeti prostor za igro in sprostitev. Samoumevno je, da mora biti ta soba posebej varna. Otroci ne želijo biti nenehno na očeh odraslih, temveč se želijo igrati sami ali povabiti k sebi prijatelje. Pri izbiri pohištva in igrač upoštevajte, da je oboje otrokom prijazno. Preverjeni so bili le izdelki, ki ustrezajo standardom DIN ali so označeni s žigom kakovosti ali certifikatom proizvajalca in so bili ocenjeni kot dobri.

Postavite pohištvo za otroško sobo varno, da se ne nagiba

Zasidrajte posteljico ali previjalno mizo in poskrbite, da otrok ne bo padel iz postelje. Če imate pograd ali podstrešno posteljo, mora biti pritrjeno ustrezno varovalo. V prostor postavite samo otroško pohištvo, ki se ne more prevrniti, robove, vogale in vtičnice zaščitite s pokrovi. Če je mogoče, skrijte kable – če so nevidni, se nihče ne more obnje spotakniti.

Ne prenatrpajte otroške sobe, saj se malčki želijo gibati.

Ne pozabite na okna in vrata

Okna in balkonska vrata zavarujte z kljukami, ki jih je mogoče zakleniti, da jih otroci ne morejo sami odpreti, splezati ven in morda pasti. Ostanite v sobi, ko odprete okno za prezračevanje. Zapore vrat ščitijo pred bolečimi zagozditvami. Izogibajte se steklenim vratom v otroških sobah.

Na splošno morajo biti steklena vrata/steklene stene v skladu z varnostnimi predpisi.

Igrače primerne po starosti

Smiselne so igrače primerne po starosti. Majhni otroci dajejo vse v usta in lahko pogoltnejo žoge, igrače, kocke, plastične dele itd. ali se z njimi zadušijo. V sobi puščajte samo igrače  za katere je malo verjetno, da bodo povzročile škodo (velike kocke, knjige, plišaste igrače – tukaj sami preverite, ali so oči pritrjene ali tesno prišite).

Bolje je, da kemijske komplete ali poskusne komplete uporabljate skupaj z otroki. Preverite elektronske igrače – majhni deli ali baterije predstavljajo nevarnost zadušitve.

Varnost v kuhinji

Peč

Ko govorimo o zaščiti otrok v kuhinji, najprej pomislimo na štedilnik, saj ta predstavlja največji vir nevarnosti. Da so gumbi na štedilniku stran od radovednih otroških rok, naj bodo opremljeni z zaščitnimi kapicami ali vdolbino. Smiselno je tudi, da kuhalne plošče zaščitite s ščitniki za kuhalne plošče in na zadnje kuhalne plošče postavite vroče lonce ali ponve. Ko se olja ali maščobe razlijejo po otrocih, nastanejo grozljive opekline. Ko zapustite kuhinjo – zazvoni telefon ali pozvonijo vhodna vrata – vedno najprej poglejte štedilnik, da se izognete takšnim nesrečam. Ugasnite vse gorilnike – tudi najmanjše prekinitve – takoj, ko se odmaknete od pečice. Ko so plošče hladne, ni dima in ognja.

Pečica

Zavarujte ne le štedilnik, ampak tudi pečico (vrata/okno), da se ne odpre in pade na majhnega otroka.

Električne naprave z varovali za otroke – v pomoč je, če jih vklopite

Kuhinja otroke navduši, saj tam je veliko,  kar bi lahko na novo odkrili – žal je veliko nevarnih predmetov, kot so razni noži ali škarje, aparat za kavo, kotliček, mešalnik, sekljalnik, pekomat in še marsikaj. Kjer je nameščeno varovalo za otroke – na primer v pekomatu – nastavite to.

Pustite otrokom, da sodelujejo in so ustvarjalni, vendar opozarjajte na nevarnosti in se obnašajte zgledno.

Čistila in neprimerna živila

Zaklenite kuhinjska čistila, pekoče začimbe, alkohol in vsa živila, ki niso varna za otroke ali jih postavite visoko. Kdor poskusi sol, poper, sladkor ali moko, bo ugotovil, kaj je okusno ali ne. Surove testenine ali riž ne naredijo veliko škode. Drugače pa je pri pekoči čili omaki ali alkoholu – alergijske reakcije, oteženo dihanje, izguba zavesti …

Nevarnost požara

Požarni alarmi in protipožarne odeje so del inventarja vsake kuhinje. Požarni alarm bo sprožil alarm, če zazna dim, če ste na štedilniku pustili posodo z vročo vsebino in se maščoba vname. Z gasilsko odejo pa lahko zadušite in pogasite manjše požare. Ne gasiti z vodo!

Varnost v kopalnici

Električni aparati, čistila in kozmetika

Električni aparati – kot so sušilniki za lase, kodralniki, britvice, električne zobne ščetke – ter veliko kozmetičnih izdelkov (šamponi, dezodoranti, ličila) in čistil se kopičijo v kopalnici. Dokler imate majhne otroke, morajo biti razne omare zaklenjene, da malčki ne morejo priti do teh stvari. Požirek šampona ne bo imel velikega učinka, toda kaj se zgodi, če vklopljen sušilnik za lase konča v kopalni kadi? Tako strašnih nesreč, ki se lahko končajo celo s smrtjo, si sploh ne želite predstavljati – pa vendar se vsako leto znova zgodijo!

Kad ali tuš

Majhnih otrok med kopanjem ne puščajte brez nadzora, tudi v družbi starejših bratov in sester ne. Starejši otrok se igra s sorojencem, ki z glavo zdrsne v vodo ali pa ga bratec/sestrica potopi, kar ni storjeno s slabimi nameni, temveč se nanj gleda kot na igro.

V najboljšem primeru se otrok noče več kopati z bratcem/sestrico ali pa zakriči, ko zagleda kad. Vendar pa se domnevno zabavna igra potapljanja lahko sprevrže v strašno tragedijo, ko se malček utopi.

Nedrseče podloge

Otroške kadi ne postavljajte na poljubno podlago, ampak poskrbite, da bodo dobro pritrjene. Dobri varnostni ukrepi vključujejo nedrseče podloge za prho in kopalno kad, ki otroke ščitijo pred zdrsi in posledičnimi poškodbami.

Temperatura vode – pipe

Vsakič preverite nastavitev pip. Prehladna voda je samo neprijetna, prevroča voda bo povzročila resne opekline. Preverite temperaturo vode vsakič preden otroka kopate ali tuširate.

Igrače za kopalno kad

Ko gre za igrače v kopalni kadi, se prepričajte, da niso premajhne – nevarnost zadušitve.  Naj bodo izdelane iz otroku prijaznega materiala.

Kopalniški ključ

Z odstranitvijo kopalniškega ključa preprečite, da bi se otrok morebiti zaklenil.

Varnost na vrtu, balkonu in terasi

Strupene rastline, bodice, ostri listi

Vrt v vašem domu je raj za otroško igro, tekanje in odkrivanje. Pri mnogih grmovnicah in rožicah se niti ne zavedaš, da vsebujejo toksine, saj odrasel človek (upajmo) ne daje v usta jagodičevja, ki ga ne pozna, in ni nujno, da napada liste/cvetove. Otroci se obnašajo povsem drugače. Vse kar raste in uspeva – seveda tudi leze in beži – zgrabijo z rokami, poberejo ali celo pojedo. Se spomnite, kakšen okus ima pesek? Ali celo deževnik? Preverite svoje grme in gredice – so med njimi šmarnice, laburnum, bršljan, oleander, angelska trobenta, naprstec? Vsak rastlinski strup ni takoj usoden; alergijska reakcija ali razdražen želodec izgine po kratkem času ali pa se lahko učinkovito zdravi. A z nekaterimi predstavniki flore se ne gre šaliti in posledice so lahko hude ali celo smrtne zastrupitve.

Če imate majhne otroke, se pri preoblikovanju vrta posvetujte o tem, katere rastline je varno posaditi, če se znajdejo na otrokovem jedilniku. Zaenkrat se izogibajte rastlinam z ostrimi listi – agavam – ali bodičastim – kaktusom. Te lahko kupite pozneje, ko bodo vaši otroci znali pravilno ravnati z rastlinami.

Gnojila, pesticidi

Da bi vrt cvetel in uspeval, rastline potrebujejo gnojila in pravo zemljo. Verjetno boste uporabili sredstvo za uničevanje plevela in pršilo proti žuželkam. Poleg tega se uporabljajo vrtna orodja, kot so krampi, lopate, grablje itd., robotska kosilnica pa bo poskrbela za lepo trato.

Tako kot pri čistilih za hišo tudi vsa rastlinska gnojila in pesticidi ne sodijo v otroške roke. Blokirajte vse  kar je na kakršenkoli način škodljivo za otroka. Te izdelke postavite izven dosega otrok, po možnosti v zaklenjene omare ali lope, vrtne lope itd. To vključuje tudi bencin (za kosilnice), mazalna olja, motorna olja itd.

Bazen ali plavalni ribnik

Čudovit bazen ali plavalni ribnik je prednost vrta in postaja vse pogostejši v domovih. Voda je za otroke zelo fascinantna; čarobno jih privlači. Nikoli ne puščajte majhnih otrok in neplavalcev brez nadzora na vrtu, če bazen/ribnik nima varnega pokrova/ograje. Tudi majhen bazen za veslanje lahko postane smrtonosna past, otroci se lahko utopijo v samo nekaj centimetrih vode! Odstranite pripomočke za vstop – lestve – takoj, ko z otroki zapustite bazen. Ko jih ne opazijo, malčki splezajo po lestvi in ​​padejo v vodo. Smrt z utopitvijo je tiha, otrok ne kriči več, ko mu glava pade pod vodo! Utopitev je najpogostejši vzrok smrti otrok med 1. in 5. letom, pri otrocih med 5. in 10. letom pa drugi najpogostejši vzrok smrti takoj za prometom!

Hišni ljubljenčki se lahko tudi utopijo, če se ne morejo postaviti na spolzke površine in ne morejo priti iz bazena.

Ne pozabite na deževnični sod – če otrok spleza na stol in pade v sod, verjetno ne bo mogel sam priti ven in se bo utopil – če nesreča ostane neopažena. S pokrovom ali rešetko ima sod za deževnico pravilno zapiranje in je zato neškodljiv.

Odgovorni ste, da se v vašem ribniku ali bazenu nihče ne poškoduje, ne vaš, ne sosedov otrok, ki se izgubi na vašem vrtu. Zato mora biti vaš vrt že ograjen, da vanj ne pridejo tuji otroci, še bolje pa je, da ogradite sam ribnik/bazen ali pokrijete bazen. Tudi če videz trpi – varnost je na prvem mestu!

Balkonske rešetke, ograje

So balkonska vrata dovolj visoka ali je smiselno začasno dodatno varovanje? Ali so palice tesno skupaj ali bi lahko otrokova glava prišla skozi? Nočemo strašiti, vendar smo raje preveč previdni, kot da izgubimo. To pa ne pomeni, da so starši preveč zaščitniški, temveč odgovorni ljudje, ki izvajajo preventivne ukrepe.

Pri postavljanju vrtne ograje bodite pozorni, da na letvicah ne bo nevarnih konic, ki štrlijo v zrak – ne otroci, ne živali se ne želijo nabiti.

Igralna oprema s pečatom kakovosti

Uporabljajte le opremo za igro, ki ima preizkušen varnostni pečat. Bili so temeljito testirani in ugotovljeno je bilo, da so dobri/varni. Plezala, tobogane in gugalnice je treba redno preverjati glede morebitnih okvar. Ali so vsi vijaki še vedno priviti? Se les ceplje ali je že zgnil? Izberite vrtno pohištvo iz umetne mase, ki ga je enostavno vzdrževati in les brez drobcev, izogibajte se steklenih delov, robove in vogale pa zaščitite z ustreznimi zaščitnimi loputami. Svojim otrokom vedno znova razložite, da ne sme plezati na stole ali mize.

Ko obiščete javno igrišče, si oglejte opremo. Če opazite kakršno koli poškodovano ali zlomljeno igralno opremo, obvestite skupnost, da se lahko popravi poškodba ali zamenja okvarjena gugalnica/tobogan. S tem ne zaščitite samo svojega otroka, ampak tudi vse male obiskovalce igrišča.

Zaščita pred soncem

Zaščitite svoje otroke pred premočnim soncem! Zasadite svoj vrt s senčnimi drevesi ali kjer to ni mogoče postavite senčnike ali markize – spet s stabilno oporo/varno postavitvijo za otroke. Ko se otroci igrajo, pozabijo na prostor in čas in zagotovo na sonce. Obstaja nevarnost sončne kapi in če vas samo opeče, to nikakor ni prijetno in je škodljivo za kožo. Sončni klobuk/kapa pomaga zaščititi občutljivo lasišče.

Varovanje oken in vrat

Uporabite zaklepne ključavnice za okna in vrata, ki imajo protivlomni učinek. Otroci prevečkrat padejo skozi odprta okna, ker so le želeli na hitro videti, kaj se dogaja zunaj okna. Preveč se nagnete naprej ali splezate na okensko polico, pridobite prekomerno težo in padete več metrov na tla.