Tema je raj za vlomilce
Ko napadejo vlomilci
Proti večeru, ko se stemni ni le čas za prijeten večerni sprehod, ampak je tudi pravi čas za vlomilce!
Kot molji se izogibajo svetlobi in si za svoje vlomilske pohode izberejo mrak. Takrat se število vlomov poveča za skoraj 50 %!
Število vlomov se poveča predvsem v jesenskih in zimskih mesecih.
Vlomilci redko pridejo ponoči, kot mnogi verjamejo. Nasprotno, pogumno vdirajo podnevi, raje pa imajo mrak, ker se v temi ne vidiš tako dobro. Sonce izgine, siva megla lahko prekrije vse ali pa droben dež povzroči slabo vidljivost.
Tudi med tednom so bolj dejavni kot čez vikend, saj je takrat družina običajno doma. Po statističnih podatkih je najprimernejši čas vloma med 16. in 21. uro.
Primer iz realnega življenja:
V manjšem mestu na deželi je na primer pozimi ob 17.30 prišlo do vloma med gimnastično prireditvijo – v vse hiše, od koder so starši spremljali svoje otroke na praznovanje. Seveda so bili na delu storilci, ki so dodobra vohunili. Tudi ujeli jih niso nikoli, saj so njihove priprave bile predobre.

Nasveti za zaščito pred vlomom
Proti profesionalcem ste pogosto nemočni, a upoštevajte nekaj pomembnih kriterijev, ki bodo otežili ali preprečili vlom.
Z nekaj nasveti lahko poskrbite, da bo vaš dom varen. Ne pozabite – storilci bodo izbrali najlažji dostop.
Zakaj bi se trudili, ko je to preprosto:
- Poskrbite za začasno svetlobo v svojih sobah. Detektorji gibanja, časovniki itd. prinašajo svetlobo v temo. Roloje je možno tudi programirati. Poskrbite, da bo čim več dokazov, da je hiša naseljena in ne prazna.
- Sosedska pomoč – poskrbite za dobre sosedske odnose. Vaši sosedje bodo z veseljem poskrbeli za vaš dom, ko vas ni. Vidijo lahko, kdo se približuje hiši, in se takoj odzovete, če se zdi kaj sumljivega. V prazničnem času lahko sosedje praznijo poštni nabiralnik, zalivajo rože itd. Seveda lahko enake usluge ponudite svojim sosedom. Povezanost in timski duh odvrneta storilce, takoj začutijo, ko nekdo skrbi za nepremičnino ali je pozoren.
- Naj vaša hiša/stanovanje ne izgleda nenaseljeno. Prosite nekoga, da poskrbi za pošto, brošure, pravočasno pospravi zabojnike za smeti in jih postavi nazaj na običajno mesto itd.
- Ko vas ni, vedno zaprite in zaklenite okna, terase in balkonska vrata. Tudi najboljša protivlomna zaščita ne pomaga, če na primer dodatni zapah ni zapahnjen.
- Na nabiralniku ali na vhodnih vratih ne puščajte obvestil, kot je "pravkar smo odšli, se vrnemo čez 2 uri"; Samo zaupanja vrednim povejte, da boste preživeli večer na koncertu ali da greste na izlet. Sovražnik posluša hitreje, kot si mislite!
- Na vrtu ne puščajte lestev, orodja itd. V nasprotnem primeru lahko zlahka prispevate k vlomu v vaš dom.
- Poskrbite za začasno svetlobo v svojih sobah. Detektorji gibanja, časovniki itd. prinašajo svetlost v temo. Roloje je možno tudi programirati. Poskrbite, da bo čim več dokazov, da je hiša naseljena in ne prazna.
- Opremite svoja vrata in okna s kakovostnimi ključavnicami in zapiralnimi cilindri, ne varčujte denarja na napačnih mestih.
- Prepričajte se, da imate alarmni sistem, bodisi v sefu ali tik pred vhodnimi vrati, dvojna zaščita je boljša od enojne, kar pomeni, da so vaše dragocenosti dobro zaščitene.
- Dragocenosti so bolje zaščitene pred vlomilci, če so shranjene v varnem sefu.
Sef za vaše dragocenosti
Priporočamo, da svoje dragocenosti, kot so gotovina, nakit in dokumenti, shranite v sef. Z veseljem vam bomo svetovali glede stopenj varnosti, protivlomne in požarne zaščite ter vas seznanili z različnimi modeli, velikostmi in ključavnicami.
Sef sodi v vsak dom za varovanje pomembnih stvari!
Varna, dobra samozaščita in dobri sosedje zagotavljajo, da so vaše dragocenosti in vaš dom ves čas varni. Tudi v mraku, tudi ko ste na dopustu.